Souriau Connection Technology D38999/26MF32SNL
D38999/26MF32SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MF32SNL
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26MF32SNL.pdf
Availability of D38999/26MF32SNL
QUANTITY
D38999/26MF32SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MF32SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26MF32SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MF32SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26MF32SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MF32SNL Details Description
Related parts for D38999/26MF32SNL
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf