Souriau Connection Technology D38999/26MG16PNL
D38999/26MG16PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG16PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MG16PNL.pdf
Availability of D38999/26MG16PNL
QUANTITY
D38999/26MG16PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG16PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG16PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG16PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26MG16PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MG16PNL Details Description
Related parts for D38999/26MG16PNL
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 20HTSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 8P+32S+8P datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf