Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG41HN
D38999/26MG41HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MG41HN.pdf
Availability of D38999/26MG41HN
QUANTITY
D38999/26MG41HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41HN
Related LinksD38999/, D38999/26MG41HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG41HN Details Description
Related parts for D38999/26MG41HN
FAN BLOWER CF 316X79MM 12VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
M12 INDUCTIVE HEAD 6MM 3M CABLE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf