Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH55HA
D38999/26MH55HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH55HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MH55HA.pdf
Availability of D38999/26MH55HA
QUANTITY
D38999/26MH55HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH55HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH55HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH55HA
Related LinksD38999/, D38999/26MH55HA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH55HA Details Description
Related parts for D38999/26MH55HA
CABLE FLAT FLEX 18POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SOT-23-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf