Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ19PN
D38999/26MJ19PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ19PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ19PN.pdf
Availability of D38999/26MJ19PN
QUANTITY
D38999/26MJ19PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ19PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ19PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ19PN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ19PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ19PN Details Description
Related parts for D38999/26MJ19PN
TRIAC SENS GATE 200V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN GASKET FOR RJ11F SERIE RCPT datasheet.pdf
IC TXRX MULTI-BAND 36QFN datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ESCUTCHEON INSERT 8MM SQUARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf