TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WB99BE
D38999/26WB99BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WB99BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WB99BE.pdf
Availability of D38999/26WB99BE
QUANTITY
D38999/26WB99BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WB99BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WB99BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WB99BE
Related LinksD38999/, D38999/26WB99BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WB99BE Details Description
Related parts for D38999/26WB99BE
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 1, T datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMAL BONDING FILM 2"X60YD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.1A 1.066 OHM datasheet.pdf