Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD15BN
D38999/26WD15BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD15BN.pdf
Availability of D38999/26WD15BN
QUANTITY
D38999/26WD15BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15BN
Related LinksD38999/, D38999/26WD15BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD15BN Details Description
Related parts for D38999/26WD15BN
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV RADIAL datasheet.pdf