TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15SE-LC
D38999/26WD15SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WD15SE-LC
QUANTITY
D38999/26WD15SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD15SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD15SE-LC
IND DELAY LINE 300PS 1 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf