Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD18PA
D38999/26WD18PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD18PA.pdf
Availability of D38999/26WD18PA
QUANTITY
D38999/26WD18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18PA
Related LinksD38999/, D38999/26WD18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD18PA Details Description
Related parts for D38999/26WD18PA
FIXED IND 680NH 530MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 15V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf