Souriau Connection Technology D38999/26WD18PD
D38999/26WD18PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD18PD.pdf
Availability of D38999/26WD18PD
QUANTITY
D38999/26WD18PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18PD
Related LinksD38999/, D38999/26WD18PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD18PD Details Description
Related parts for D38999/26WD18PD
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
5M E3X-DA CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf