Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19AN
D38999/26WD19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19AN
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WD19AN.pdf
Availability of D38999/26WD19AN
QUANTITY
D38999/26WD19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19AN
Related LinksD38999/, D38999/26WD19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19AN Details Description
Related parts for D38999/26WD19AN
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FLANGED SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 4K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL O-D 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 BLACK datasheet.pdf
HDR 60POS 2 9MM SHORT LATCH datasheet.pdf