Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19BA
D38999/26WD19BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19BA.pdf
Availability of D38999/26WD19BA
QUANTITY
D38999/26WD19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19BA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19BA
Related LinksD38999/, D38999/26WD19BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19BA Details Description
Related parts for D38999/26WD19BA
BOX ABS GRAY 5.32"L X 2.77"W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf