Souriau Connection Technology D38999/26WD35PNL
D38999/26WD35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WD35PNL.pdf
Availability of D38999/26WD35PNL
QUANTITY
D38999/26WD35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD35PNL Details Description
Related parts for D38999/26WD35PNL
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 930VAC QC TERM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf