TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE35HA
D38999/26WE35HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE35HA.pdf
Availability of D38999/26WE35HA
QUANTITY
D38999/26WE35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE35HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE35HA
Related LinksD38999/, D38999/26WE35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE35HA Details Description
Related parts for D38999/26WE35HA
CHOKE COMMON MODE 120 OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
RES 1.50M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT 2.2K OHM 3W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC PMU 4DCDC/8LDO 98BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LINE LUBRICATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6A 12VIN SMD datasheet.pdf