TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11PA-LC
D38999/26WF11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WF11PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WF11PA-LC
QUANTITY
D38999/26WF11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF11PA-LC
CONN HDR BRKWAY 19POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE datasheet.pdf
OPTOCOUPLER HIGH GAIN 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 100POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.2A 124 MOHM datasheet.pdf