TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11SD-LC
D38999/26WF11SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WF11SD-LC
QUANTITY
D38999/26WF11SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF11SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF11SD-LC
THYRISTOR SCR 12A 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
SENS 50PSI 14MM M10-1.25 FEM 5V datasheet.pdf
PNEUM LOGIC OR ELEMENT BASE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf