TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11SE-LC
D38999/26WF11SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WF11SE-LC
QUANTITY
D38999/26WF11SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF11SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF11SE-LC
CAP MICA 200PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
BATT PK 13.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN LIGHT PIPE 1X4 SFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 4POS 2M datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
7P STD-TIMER GEH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf