TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF32SD-LC
D38999/26WF32SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF32SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WF32SD-LC
QUANTITY
D38999/26WF32SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF32SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF32SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF32SD-LC
DSUB CABLE - CFP25G/AE25G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
SENSOR ZS SERIES HARSH ENV datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRV datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 630VDC datasheet.pdf