TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11JC
D38999/26WG11JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG11JC.pdf
Availability of D38999/26WG11JC
QUANTITY
D38999/26WG11JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11JC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11JC
Related LinksD38999/, D38999/26WG11JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11JC Details Description
Related parts for D38999/26WG11JC
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 30V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT SEMI AUTO datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf