TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11SC-LC
D38999/26WG11SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11SC-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WG11SC-LC.pdf
Availability of D38999/26WG11SC-LC
QUANTITY
D38999/26WG11SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG11SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG11SC-LC
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf