TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG41AE
D38999/26WG41AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG41AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG41AE.pdf
Availability of D38999/26WG41AE
QUANTITY
D38999/26WG41AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG41AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG41AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG41AE
Related LinksD38999/, D38999/26WG41AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG41AE Details Description
Related parts for D38999/26WG41AE
SWITCH PUSH DPDT 0.2A 30V datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 52 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
47UF 350V 16X20 datasheet.pdf