Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG75PB
D38999/26WG75PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG75PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WG75PB.pdf
Availability of D38999/26WG75PB
QUANTITY
D38999/26WG75PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG75PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG75PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4 (Coax)
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG75PB
Related LinksD38999/, D38999/26WG75PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG75PB Details Description
Related parts for D38999/26WG75PB
IC 24BIT LP STEREO DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN NEMA L16-30 30A/480V 3PHASE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT LDD CURR METER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INVERTER 200W 12VDC 1OUTLET datasheet.pdf