TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21PD-LC
D38999/26WH21PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WH21PD-LC.pdf
Availability of D38999/26WH21PD-LC
QUANTITY
D38999/26WH21PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21PD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH21PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21PD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH21PD-LC
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 350W datasheet.pdf
TAPE KAPTON HI TEMP 36 YDS 1/2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0806 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf