TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21SE
D38999/26WH21SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SE.pdf
Availability of D38999/26WH21SE
QUANTITY
D38999/26WH21SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SE
Related LinksD38999/, D38999/26WH21SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21SE Details Description
Related parts for D38999/26WH21SE
SIDACTOR 220V 400A SURGE 6SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .049" 20POS SMT TIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT YLW 24VDC LEAD datasheet.pdf