Souriau Connection Technology D38999/26WH21SNL
D38999/26WH21SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH21SNL.pdf
Availability of D38999/26WH21SNL
QUANTITY
D38999/26WH21SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH21SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH21SNL Details Description
Related parts for D38999/26WH21SNL
CONN MINI-DIN 6POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONTROL POWER SS OUT 100-240V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5425K 4SMD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
BOX RECP 60 POS STAG datasheet.pdf