ITT Cannon, LLC D38999/26WH35SN-LC
D38999/26WH35SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH35SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH35SN-LC.pdf
Availability of D38999/26WH35SN-LC
QUANTITY
D38999/26WH35SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH35SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH35SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH35SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH35SN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WH35SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH35SN-LC
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 14 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf