Souriau Connection Technology D38999/26WH53SBL
D38999/26WH53SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH53SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WH53SBL.pdf
Availability of D38999/26WH53SBL
QUANTITY
D38999/26WH53SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH53SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH53SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH53SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WH53SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WH53SBL Details Description
Related parts for D38999/26WH53SBL
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
1101LF METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf