ITT Cannon, LLC D38999/26WH55PN-LC
D38999/26WH55PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH55PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26WH55PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WH55PN-LC
QUANTITY
D38999/26WH55PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH55PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH55PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH55PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WH55PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WH55PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WH55PN-LC
IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 32LQFP datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf