Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24PD
D38999/26WJ24PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24PD.pdf
Availability of D38999/26WJ24PD
QUANTITY
D38999/26WJ24PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24PD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24PD Details Description
Related parts for D38999/26WJ24PD
SIDAC 120-138V 1A TO92 datasheet.pdf
TERMINAL TURRET 4-40THR .125"L datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
IC PLD 8MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH PWR DIST DUAL 8SON datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
IC FRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf