Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24SN
D38999/26WJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24SN.pdf
Availability of D38999/26WJ24SN
QUANTITY
D38999/26WJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24SN Details Description
Related parts for D38999/26WJ24SN
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PANEL SIDE 77X38X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 853MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf