TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29BD
D38999/26WJ29BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29BD.pdf
Availability of D38999/26WJ29BD
QUANTITY
D38999/26WJ29BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29BD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29BD Details Description
Related parts for D38999/26WJ29BD
CONN CAP SEAL SIZE23 METAL CHAIN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.7MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 7.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 6S FIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT THRDPLNGR 3M CABLE datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf