APM Hexseal R2-56X7/16 2701
R2-56X7/16 2701 picture photo
Mfg. Part Number
R2-56X7/16 2701
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 2-56
Datasheet Download
R2-56X7/16 2701.pdf
Availability of R2-56X7/16 2701
QUANTITY
R2-56X7/16 2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2-56X7/16 2701
Internal Part NumberEIS-R2-56X7/16 2701
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSealing Fasteners and Washers
Standard Package1
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesSEELSKREW®
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypePhillips
FeaturesSelf Sealing
Thread Size#2-56
Head Diameter0.181" (4.60mm)
Head Height0.062" (1.57mm) 1/16"
Length - Below Head0.437" (11.10mm) 7/16"
Length - Overall0.500" (12.70mm) 1/2"
MaterialStainless Steel
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2-56X7/16 2701
Related LinksR2-56X7, R2-56X7/16 2701 Datasheet, APM Hexseal Distributor
R2-56X7/16 2701 Details Description
Related parts for R2-56X7/16 2701
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 4MM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 220 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32MHZ 18PF SMD datasheet.pdf