TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29JE
D38999/26WJ29JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29JE.pdf
Availability of D38999/26WJ29JE
QUANTITY
D38999/26WJ29JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29JE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29JE Details Description
Related parts for D38999/26WJ29JE
IC DIGITAL POT 10K 16TP 8SOIC datasheet.pdf
LED 3157 REPLACEMENT BL WTR CLR datasheet.pdf
RELAY OPTOMULTIFUNC 150MA 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS FMAL/FMAL 5M datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf