TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61JN
D38999/26WJ61JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61JN.pdf
Availability of D38999/26WJ61JN
QUANTITY
D38999/26WJ61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61JN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61JN Details Description
Related parts for D38999/26WJ61JN
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC SERIALIZER FPD LINK11 48WQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf