Omron D3V-11G6M-2C24-K
D3V-11G6M-2C24-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G6M-2C24-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G6M-2C24-K.pdf
Availability of D3V-11G6M-2C24-K
QUANTITY
D3V-11G6M-2C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G6M-2C24-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G6M-2C24-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G6M-2C24-K
Related LinksD3V-11G6, D3V-11G6M-2C24-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G6M-2C24-K Details Description
Related parts for D3V-11G6M-2C24-K
RES 2.25K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 9POS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 10X457.2MM RECT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CBL LVDS 30PIN TO 20PIN 20" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf