Omron D3V-16G-3C4-K
D3V-16G-3C4-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G-3C4-K
Brief Description
SWITCH SNAP SPST-NO 16A QC TERM
Datasheet Download
D3V-16G-3C4-K.pdf
Availability of D3V-16G-3C4-K
QUANTITY
D3V-16G-3C4-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G-3C4-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G-3C4-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G-3C4-K
Related LinksD3V-16, D3V-16G-3C4-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G-3C4-K Details Description
Related parts for D3V-16G-3C4-K
RES SMD 2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UNIVERSAL RADIO MNT W/ 45/45 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.82V 0.6A SYNC 6UMLP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS TIN datasheet.pdf