| Internal Part Number | EIS-D3V-21G6-1C4A-K | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 21A (AC), 14A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Lever, Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |
| Ingress Protection | IP40 | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 80gf | |
| Release Force | 5gf | |
| Pretravel | 0.157" (4.0mm) | |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) | |
| Overtravel | 0.062" (1.6mm) | |
| Operating Position | 0.815" (20.7mm) | |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |