Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169523R000B0R
Y1169523R000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169523R000B0R
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169523R000B0R.pdf
Availability of Y1169523R000B0R
QUANTITY
Y1169523R000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169523R000B0R
Internal Part NumberEIS-Y1169523R000B0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169523R000B0R
Y1169523R000B0R Details Description
Related parts for Y1169523R000B0R
TEST CLIP 20PIN SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA TIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPD1S414 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 650V 50A datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf