Omron D3V-64M-3C24
D3V-64M-3C24 picture photo
Mfg. Part Number
D3V-64M-3C24
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 6A
Datasheet Download
D3V-64M-3C24.pdf
Availability of D3V-64M-3C24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D3V-64M-3C24 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-64M-3C24
Internal Part NumberEIS-D3V-64M-3C24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-64M-3C24
Related LinksD3V-64, D3V-64M-3C24 Datasheet, Omron Distributor
D3V-64M-3C24 Details Description
Related parts for D3V-64M-3C24
CONV DC-DC 24V IN 5V OUT @8A datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
IC DVR CURR SENSE PROG TO220-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
48 PORT MODULAR PATCH PANEL datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf