Vishay/BCcomponents D470J20SL0L6UJ5R
D470J20SL0L6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D470J20SL0L6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 500V SL RADIAL
Datasheet Download
D470J20SL0L6UJ5R.pdf
Availability of D470J20SL0L6UJ5R
QUANTITY
D470J20SL0L6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D470J20SL0L6UJ5R
Internal Part NumberEIS-D470J20SL0L6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D470J20SL0L6UJ5R
Related LinksD470J20S, D470J20SL0L6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D470J20SL0L6UJ5R Details Description
Related parts for D470J20SL0L6UJ5R
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 32POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf