Omron Automation & Safety D4E-2E20N
D4E-2E20N picture photo
Mfg. Part Number
D4E-2E20N
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT .1A 125V C-ROL PLNGR
Datasheet Download
D4E-2E20N.pdf
Availability of D4E-2E20N
QUANTITY
D4E-2E20N Order Process
Ship out your order
Specifications of D4E-2E20N
Internal Part NumberEIS-D4E-2E20N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD4E-xN
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque1200gf
Release Force500gf
Pretravel0.060" (1.5mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.118" (3.0mm)
Operating Position1.625" (41.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D4E-2E20N
Related LinksD4E-, D4E-2E20N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
D4E-2E20N Details Description
Related parts for D4E-2E20N
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A ITO220AC datasheet.pdf
EX BASE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRDSMT /CAP 30CKT datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 277VAC 80VDC datasheet.pdf