Vishay/Dale D55342E07B101ARWS
D55342E07B101ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B101ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 101 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B101ARWS.pdf
Availability of D55342E07B101ARWS
QUANTITY
D55342E07B101ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B101ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B101ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B101ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B101ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B101ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B101ARWS
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS EDGE MNT datasheet.pdf