Vishay/Dale D55342E07B15B0RT5
D55342E07B15B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B15B0RT5
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B15B0RT5.pdf
Availability of D55342E07B15B0RT5
QUANTITY
D55342E07B15B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B15B0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B15B0RT5
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B15B0RT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B15B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B15B0RT5 Details Description
Related parts for D55342E07B15B0RT5
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 5.08 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf