Vishay/Dale D55342E07B189BRT0
D55342E07B189BRT0 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B189BRT0
Brief Description
RES SMD 189K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B189BRT0.pdf
Availability of D55342E07B189BRT0
QUANTITY
D55342E07B189BRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B189BRT0
Internal Part NumberEIS-D55342E07B189BRT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B189BRT0
Related LinksD55342E0, D55342E07B189BRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B189BRT0 Details Description
Related parts for D55342E07B189BRT0
BOX ABS GRAY 6.58"L X 4.21"W datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1507TR 4" datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 64MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 20MSPS SAMPLE 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HM 125POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 12POS datasheet.pdf
CONNECTOR PUSHER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 6SON datasheet.pdf