Vishay/Dale D55342E07B309ART5
D55342E07B309ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B309ART5
Brief Description
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B309ART5.pdf
Availability of D55342E07B309ART5
QUANTITY
D55342E07B309ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B309ART5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B309ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B309ART5
Related LinksD55342E0, D55342E07B309ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B309ART5 Details Description
Related parts for D55342E07B309ART5
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINISTR 2-ROW WAFER ASSY 26CKT datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 51 TYPE A 40POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 12A datasheet.pdf