Vishay/Dale D55342E07B499ERT1
D55342E07B499ERT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B499ERT1
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B499ERT1.pdf
Availability of D55342E07B499ERT1
QUANTITY
D55342E07B499ERT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B499ERT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B499ERT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B499ERT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B499ERT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B499ERT1 Details Description
Related parts for D55342E07B499ERT1
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVSRY CIRCUIT LP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf
IC ATM/PACKET PHY W/LIU 400PBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
1.27MM HIGH SPEED PLUG VERT datasheet.pdf