Vishay/Dale D55342E07B732ARWS
D55342E07B732ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B732ARWS
Brief Description
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B732ARWS.pdf
Availability of D55342E07B732ARWS
QUANTITY
D55342E07B732ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B732ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B732ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B732ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B732ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B732ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B732ARWS
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BLANK ASDMB-EY OSCILLATOR 10PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.5A TO-220FP datasheet.pdf