Vishay/Dale D55342E07B750DRT0
D55342E07B750DRT0 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B750DRT0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B750DRT0.pdf
Availability of D55342E07B750DRT0
QUANTITY
D55342E07B750DRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B750DRT0
Internal Part NumberEIS-D55342E07B750DRT0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B750DRT0
Related LinksD55342E0, D55342E07B750DRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B750DRT0 Details Description
Related parts for D55342E07B750DRT0
IC OTP 256KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CABLE TIE STD WR BLK 7.4" BOX datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 4.37KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 1/2 NYLON datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO216 datasheet.pdf