Vishay/Dale D55342E07B91K0RT1
D55342E07B91K0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B91K0RT1
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B91K0RT1.pdf
Availability of D55342E07B91K0RT1
QUANTITY
D55342E07B91K0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B91K0RT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B91K0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B91K0RT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B91K0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B91K0RT1 Details Description
Related parts for D55342E07B91K0RT1
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 1CH 44-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 20A datasheet.pdf
RES 25.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
55032 GEM THERM datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf