Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-307UA200
VS-307UA200 picture photo
Mfg. Part Number
VS-307UA200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 2KV 330A DO205AB
Datasheet Download
VS-307UA200.pdf
Availability of VS-307UA200
QUANTITY
VS-307UA200 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-307UA200
Internal Part NumberEIS-VS-307UA200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)330A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.46V @ 942A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-307UA200
Related LinksVS-30, VS-307UA200 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-307UA200 Details Description
Related parts for VS-307UA200
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
IC SRL PROGR TRPL PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SLD NONSHORT datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf